Mezi kritická místa se všeobecně řadí mosty, můstky, lávky a zatrubnění toku s nedostatečnou průtočnou kapacitou, případně umělé a živé ploty postavené přes koryto toku. Při snížení průtokové kapacity nebo ucpání dochází k zpětnému vzdutí a vybřežení vody z koryta toku.

Mezi kritická místa můžeme dále řadit i oblasti se zvýšenou pravděpodobností vzniku povodňové situace – místa situovaná velmi nízko nad hladinou blízkých vodních toků a vodních děl, oblasti v bezprostřední blízkosti břehů apod.

Veškeré lokality bezprostředně sousedící s tokem jsou potenciálně ohrožené v závislosti na velikosti povodně – rozsah ohrožených území je dobře patrný z rozlivových map, které jsou součástí grafické části plánu. Majitelé objektů je třeba včasně varovat a vyzvat k zabezpečení objektů. V blízkosti toků na levém břehu (Mže, Kosový potok) se nacházejí ohrožené objekty v hustě osídlených osadách i jednotlivě – tyto objekty jsou vesměs rekreačního charakteru. Některé lokality jsou obtížně dostupné, není zde pokrytí mobilním signálem.

Za kritickou považujeme oblast Ranče v Údolí (lokalita Německý Mlýn), kde jsou celoročně provozovány víkendové aktivity s dětmi a v době prázdnin tábory s koňmi (cca. 30 až 50 osob + 25 koní). Řeka v ohrožených místech každým větším deštěm vybřežuje a představuje závažné riziko pro zdraví a majetek obyvatel lokality. Území je navíc zakomponováno v lesním porostu - přístupnost tohoto území je problematická a případná evakuace nepřipravených osob opravdu složitá. Přirozené povodně se tu objevují zejména na jaře v období tání a pak v létě při intenzivních monzunových deštích.

V zastavěné území lze za kritická místa označit lokality podtoků komunikací zejména v částech Lažany, Ostrovce a Černošín. Toky jsou vedeny v otevřených nezpevněných korytech. Mosty jsou povětšinou dostatečně kapacitní, nicméně v případě náhlého výrazného zvýšení hladiny hrozí rozliv mimo běžné koryto. Zvýšené riziko zaplavení je u objektů bezprostředně sousedících s tokem. Je třeba dbát na plynulost průtoku a předcházet zadržování splavenin na podtocích i na břehových hranách.

Ve spolupráci se správcem toku je vhodné monitorovat stav na splavech a brodech (i v případě ledových jevů). V těchto místech se mohou zadržovat splaveniny. Brody v případě nastání 1. stupně povodňové aktivity je nutné uzavřít.

Dalšími kritickými místy jsou četná vodní díla – výčet je uveden v samostatné kategorie včetně potenciálu ohrožení.